Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

Zafer İlk Adımla Başlar

Türkiye gibi kitap okuma oranının artmakta olduğu bir ülkede bir kitap yazacaksanız önce biraz düşünmek zorundasınız. Hele kitabınız başarı ve motivasyon ile ilgiliyse. İçinde yalnızca nasihatlara benzeyen başarı kuralları olan kitapların insanlara çok sevimli gelmediğini bilenlerdenim. Zira nasihat deyince benim aklıma her karne alışımızın akşamı rahmetli babamla olan muhabbetimiz geliyor.

Başarı türü kitaplarının yüzlercesini okudum. Akşamları motivasyonla doldum, sabahları bir balon gibi söndüm. Söylenen kuralların pek çoğunu da unuttum. Gerçi Dale Carnegie'nin kitaplarından birçok şey öğrenmiştim, ama uzun yıllar beni çok etkileyecek ve hayatımı değiştirecek bir kitaba rastlamamışım. Ancak Anthony Robbins 'in "Sınırsız Güç" adlı kitabını okuduktan sonra kafamda bir şimşek çaktı, "işte ideal bir motivasyon kitabı'." dedim.

Artık yerimde duramıyordum. Ardından aynı yazarın "İçindeki Devi Uyandır" adlı kitabını da okuyunca kararımı verdim. Ben de bir kitap yazacaktım. Önce Anthonty Robbins'in kitabından öğrendiğim NLP adlı başarının ilmini öğrenmeye karar verdim. Zira bu ilim insana sadece başarının kurallarını vermiyor, bunların nasıl uygulanacağını da anlatıyordu. Kısacası NLP'ye aşık olmuştum.
Önce kitabımda NLP ile ilgili bilgiler vermeyi düşündüm, ancak NLP'yi anlatmaktansa bu ilmin benim hayatımda yaptığı değişiklikleri anlatmayı uygun buldum.

"Beyninizdeki Zincirleri Kırın" adlı ilk bölümde yaptığım seminerler neticesinde insanlarda meydana gelen değişimi ve bu değişimin çok ilginç bir örneğini anlatıyorum. Ayrıca hayatımdaki büyük değişiklikleri, topluluk önünde nasıl konuşmayı öğrendiğimi, sonra "adanmak" denilen kelimenin hayatımdan canlı örneklerle tarifini ve başarıyı anlatırken benim nasıl başardığımı okuyacaksınız.

Kitabın ikinci bölümünde "NLP'nin Varsayımları" var. Bu bölümde yalnızca NLP'nin varsayımlarım değil bunların kendi hayatımdaki önemli etkilerim anlatacağım. Ancak NLP ile ilgili daha geniş bilgiler olan kitabımı daha sonra çıkaracağım. Burada yalnızca NLP ile tanışacaksınız.

"Hedefe Doğru" adlı üçüncü bölümde, sizlere hedef merkezli yaşamanın insanlara kazandırdığı güzel şeyleri anlatacağım. Bu bölümde bir takım başarı kurallarından ziyade, karşılaştığım olaylar ve seminerlerimde tanıdığım ilginç insanlar anlatılıyor. Bu nedenle çeşitli başarı formüllerinden çok yaşanmış olaylardan örnekler var. Örneklerin, formüllerden çok daha akılda kalıcı olduğunu ve çok daha uygulanabilir olduğunu verdiğim birçok seminerimde gözledim.

Dördüncü bölümde sizleri biraz düşünmeye sevketmek için başarı ve motivasyon ile ilgili güzel sözleri düşündürücü bilmecelere dönüştürdüm.

Beşinci bölümde ise sizlerle birlikte Negatif Limanlardan Pozitif Sular'a doğru harika bir yolculuğa çıkacağız, ilk dört bölümü okuduktan sonra kendinizi bu yolculuğa hazır hissedeceksiniz ve bir an önce yola çıkmak için sabırsızlanacaksınız.

Hedeflerimi düşününce aklıma hep Orhan Veli'nin şu ünlü şiiri geliyor :

ANLATAMIYORUM (moro romantico)

Ağlasam sesimi duyar mısınız, Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz, Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu Bu derde düşmeden önce,
Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epiyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.

Orhan Veli'nin bu şiirini ben hedeflerim için yazdım. O'nun derdi başka, benimki başka... Ben hedeflediğim şeylere aşık olan bir kişiyim. En büyük hedefim önce kendi hayatıma sonra başkalarının hayatını değer katabilmek... Ben bütün ömrümü buna adadım ve bu şiir son sahra, kadar benim duygularımı anlatıyor. Ancak son satırı artık değişti:

"Duyuyorum... ve artık ANLATABİLİYORUM!.."

Bu kitabın ortaya çıkmasında büyük emeği geçen sayın Hayati Bayrak Bey'e. Hayat Yayınları kurucusu Süleyman Bayrak ve Ali İhsan Bayrak Beylere, dizgisini titizlikle gerçekleştiren Aysun Kartal Hanımefendi'ye ve kitabın editörü Hurşit İlbeyi'ye katkılarından dolayı sonsuz teşekkürler...

Oğuz Saygın
Hafıza Eğitim Uzmanı


Konular