Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

Başarısızlık Diye Birşey Yoktur Sadece Sonuçlar Vardır

Tüm hayatım boyunca her olayın sonunda kendimi bazen başarılı, çoğu zamanda başarısız olarak algıladım. Ancak NLP'nin bu kuralını öğrendikten sonra yıllarca başarısızlık olarak algıladığını her şeyin aslında bir durumdan, bir sonuçtan ibaret olduğu gerçeğini anladım.

Eğer başarısızsam neye göre başarısızdım. Neydi beni başarısız kılan. İyi bir üniversiteye giremeyişim miydi? Ama milyonlarca insan üniversiteye dahi giremiyordu, ben neye göre başarısızdım. Yalnızca çok iyi bir işim olmamasıydı sorun olan. Matematik öğretmenliği yapıyordum ve İstanbul'un çok güzel bir semtinde yaşıyordum. Harika bir eşim, çok tatlı iki çocuğum vardı. Niçin ben kendimi hep başarısız ve mutsuz hissediyordum?

Başarı ve mutluluk göreceli bir kavramdı ve ben bunu NLP'nin bu maddesi sonucu öğreniyordum. Birden hayatımda çok şey değişti. Artık hiçbir şeyi başarısızlık olarak algılamıyordum. Eğitim şirketimizin muhteşem açılışını yaptığımız günün akşamı param olmadığından eve yürüyerek gittim. Ama asla üzülmüyordum, bunu sadece bir durum olarak kabul ediyordum.

NLP kurallarını öğrendiğimden beri bana göre hayatımda hiç başarısızlık yaşamadım. Bana göre diyorum çünkü bir çok kişi bazı durumlarda beni başarısız gördüler. Ama ben bunların bir durum olduğunu biliyordum ve "bunlardan ne öğrenebilirim?" diye kendime soruyordum.

Bir müddet sonra bu durumun çok iyi bir hale geleceğine emindim. Her şey tahmin ettiğim gibi oldu. Ben hiçbir şeyi başarısızlık olarak kabul etmediğim ve asla ümidimi kaybetmediğim için, başkalarının başarı dediği şeyler hayatımda bir bir kendini göstermeye başladı. Önce şirketlerde seminerlerim başladı, sonra kurumlarda ve okullarda... Artık yüzlerce insana hitap ediyorum ve başkalarının başarısızlık dediği şeylerin, benim için çok iyi bir deneyim olduğuna inanıyorum.


Konular