Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

İnsan Yaşantısının Bir Yapısı Vardır

Bu yapının içinde duygular, düşünceler, tutumlar ve inançlar vardır. Bunların her insanda değişik özellikte olmasından dolayı insanların aynı olaya tepkileri farklı olabiliyor. Örneğin bazı insanlar incecik bir kitap okumaları gerektiği zaman büyük bir strese girerken; bazı insanlar sabaha kadar okuyarak koca bir kitabı bitirebilmektedirler. Bu tür insanların çantasında, işyerinde, yolculuk sırasında okuyacakları bir veya birkaç kitap mutlaka vardır.

Aynı olayın bu kadar farklı ,hatta tam manasıyla birbirine zıt tepkilere yol açmasının sebebi acaba nedir?

NLP uzmanları için bu olayın cevabı çok basit. Bir olay ile ona gösterilen tepki arasında geçen sürede, o insanın beyninde birtakım oluşumlar oluyor. Bunu bir örnekle şöyle açıklayabiliriz:

Bir kebapçıdasınız ve bir kebap siparişi verdiniz. Kebapçı ustasının siparişi aldıktan kebabın önünüze konan süre arasında bir dizi olay gerçekleşir. Masanıza gelen siparişin çok mükemmel olması veya her yerinin yanmış olması sipariş verildikten sizin masanıza gelene kadar geçen zamanda gizlidir. Ancak etlerin kalitesi önceden bellidir. Sipariş verildikten sonra firma atılır.

Buzdolabındaki etleri kafanızdaki programa benzetebiliriz. Kebapçı ustası ne kadar deneyimli olursa olsun, etler değişmedikçe önümüze konan yemeğin kalitesinde çok büyük bir değişiklik olmayacaktır.

Aynı şekilde belirli olaylar, insanlarda otomatik olarak belirli programları devreye sokar ve belli bir tepkiyi ortaya çıkarır.

Tüm bunlar olurken biz genellikle bu programın farkına varamayız sadece sonucun ne olduğu ile ilgileniriz. Bu programlar otomatik olarak devreye girdiğinden ve çok kısa sürede tepkiye yol açtığından biz sadece sonuçta ortaya çıkan tepkiye odaklanırız. Bir müddet sonra belirli olayların bizde belirli tepkilere yol açtığım ve bunun asla değişmeyeceğim düşünmeye başlarız.

Halbuki bu programları değiştirmek elimizdedir ve yıpratıcı duygularımızı ve sınırlayıcı düşüncelerimizi değiştirdiğimiz zaman, hayatımızın da değiştiğim çok defa büyük bir şaşkınlıkla görürüz.

Beynimizdeki olumsuz programları değiştirmenin buzdolabındaki etleri değiştirmek kadar kolay olduğunu anladığımdan beri hayatımda çok şey değişti. Artık beynime hiçbir olumsuz programı yaklaştırmıyorum ve yaşadığım her olayın ekrana başarı olarak yansımasını büyük bir zevkle izliyorum. Bunu sağlayabilmek için sevgililerin günde yüzlerce defa "I love you" demesi gibi bende günde binlerce " defa şöyle diyorum.

"Change your life" (Hayatını değiştir)


Konular