Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

İnsanlar Amaçlarına Ulaşmak İçin Gerekli Kaynaklara Sahiptirler

İşte NLP'nin insanı yüreklendiren ve amaçladığı her şeyi yapacağına inandıran bir ilkesi daha. Bir çok konuda belki şöyle diyebilirsiniz: "Benim maddi imkanlarım yeterli değil, çevrem bana engel oluyor veya ben bu işin altından kalkamam." Bunların hepsi mazerettir, belki hepsi gerçektir; ama bu gerçeklerin sizin amaçlarınızı gerçekleştirmenize hiçbir yararı olmaz.

Örneğin İstanbul'da her apartmanın altında bir kapıcı ailesi yaşıyor. Ben bu ailelerin bir çoğunun hayal ve hedeflerini incelediğimde çok şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştım. Bu vatandaşlarımızın ya bir evleri vardı, ya ev yapmak için aldıkları bir arsaları, ya da en azından ev yapmak üzere kesinleşmiş bir hedefleri vardı.

Aynı apartmanda oturan ve bir kapıcının kazancının 8-10 mislini kazanan insanların evlerinin olmamasının yanında, bir çok kapıcı vatandaşımızın ev sahibi olmalarının bir tek izahı vardır. Onların bir hedefi var ve o hedefe ulaşmak için sürekli çalışıyorlar ve o hedefi sürekli düşünüyorlar.

Hedefleri olmayan ve gününü gün etmeye çalışan apartman sakinleri yıllarca kirada otururken, onlar ev sahibi oluyorlar. Evet "insanlar amaçlarına ulaşmak için gerekli kaynaklara sahiptirler" kuralına tüm kalbimle inandım. Topluluk önünde hiç konuşma yapmamıştım. Önce duvarlara konuştum, sonra yakın çevreme, sonra küçük gruplara, şimdi binlerce kişiye hitap ediyorum ve her seminerimden sonra insanların hayatında bir fark meydana geliyor.


Konular