Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

Harita, Sahanın Kendisi Değildir

İşte karşınızdakiyle iletişim kurmaya çalıştığınızda NLP'nin en çok kullanmanız gereken kuralı.

Seminerlerimde bir kelime söylüyorum ve katılımcılara bu kelimenin kendilerinde çağrıştırdığı şeyin kesit bir resmini çizmelerini istiyorum. Çizilen resimler o kadar farklı oluyor ki; o zaman insanların beyin haritalarının ne kadar farklı olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Bir seminerimde katılımcılara bir kelime verdim, kelime "diyet" idi. Bu kelimenin kendilerinde çağrıştırdığı basit şekli çizmelerim istedim. Birisi bir doktor çizdi, biri bir elma, biri bir tavuk vs. Herkesin çizdiğinden bir şeyler anladım da, Yaşar Bey adlı katılımcının çizdiğinden hiçbir şey anlayamadım.

Yaşar Bey "diyet" deyince bir araba çizmişti. Kendisine niçin araba çizdiğini sorunca bana şöyle cevap verdi:

- Hocam ben eşimle iddiaya girdim. Eğer bir ay içinde 5 kilo zayıflayamazsam, eşime bir araba alacağım. O yüzden diyet deyince benim aklıma hemen araba geliyor.

Eğer siz, herkesin beyin haritalarının farklı olduğu kuralını bilmezseniz, "diyet" deyince aklına araba gelen bir kişiyle asla anlaşamazsınız.

NLP'nin bu kuralı insanlarla iletişimimi çok kolaylaştırdı. Bir konu hakkında önce karşımdaki kişinin beyin haritasını öğreniyorum ve benim haritamla onun haritası arasında uyum sağlamaya çalışıyorum. Bu kuralı hayatıma geçirdiğimden beri insanlarla iletişim konusunda inanılmaz teknikler geliştirdim.

Doğrunun, yanlışın, iyinin, kötünün, güzelin ve çirkinin, insanın beynindeki haritada oluştuğunu bilmek ve bu haritaların özelliklerini bulmaya çalışmak gerçekten bir ayrıcalık.


Konular