Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

2- Hayal ve Hedeflerinizi Mantıkla Yoğurun

İçinde bir timsah dolaşan havuzun etrafını yüzlerce kişi doldurmuştu. Havuzun bir uçundan diğerine yüzerek geçene, büyük bir ödül verilecekti. Ancak hiç kimse bu tehlikeli denemeyi göze alamıyordu. O sırada biri havuza atladı ve can havliyle yüzerek timsaha yakalanmadan karşı kıyıya çıktı.

Tüm televizyon muhabirleri ve gazeteciler onunla röportaj yapmak için yarışırken, genç adam büyük bir kızgınlıkla birisini arıyordu. Ona kimi aradığını sorduklarında şöyle cevap verdi:

- Beni havuza iteni!..

Beni de birileri okyanusa itti ve yüzmeyi okyanusun ortasında öğrendim. Birçok boğulma tehlikesi atlattıktan sonra timsahlar ve köpek balıklarıyla dolu sularda yüzerek kıyıya çıktım. Kurmuş olduğum Eğitim ve Danışmanlık firmasının dimdik ayakta kalmasının ve bir çok başarıya imza atmasının, bir lütuf olduğuna inanıyorum. Geriye dönüp baktığımda beni bu azgın sulara iten sebebin ne olduğunu görebiliyorum. Yönetim ve motivasyonla ilgili kitaplar ve bilgiler...

Belki şimdi "iyi ki suya atlamışım, yoksa bir türlü yüzme öğrenemeyecektim" diyorum, ama çok yakın zamanda bazı arkadaşlarımın yeni kurdukları şirketlerde yaşadıkları olumsuzlukları gördükçe, bu kitapları okuyan insanları uyarmanın gerekli olduğuna karar verdim.

Örneğin, Sayın Ulaş Bıçakçı'nın deyimiyle, kendi bakkal dükkanını açmak isteyen ve bu yüzden işinden istifa eden bir arkadaşımın hayal kırıklığı beni çok üzdü. Ayrıca yine yönetim dizisi kitaplarıyla dolu bir kütüphanesi olan ve içinde bir dev olduğuna inanan bir arkadaşımın kurduğu şirketin iflas etmesi de beni çok etkiledi.

Başarı ve motivasyon teknikleriyle ilgili tüm kitapları okuyan ve ardından büyük bir dershane açmaya karar veren bir arkadaşımın, açtığı dershaneyi kapatması da benim için ayrı bir üzüntü kaynağı oldu. Bu başarısızlıkları hazırlayan asla okunan kitaplar değildi, çünkü onların her biri mükemmel kitaplardı. Buradaki sorun; bu arkadaşlarının bireysel potansiyellerini ve stratejilerini tam olarak belirlemeden, kendileriyle benzer türde deneyimleri olmayan insanların davranışlarını model almalarıydı.

Bu örneklerden yüzlercesine yakın çevremizde rastlıyoruz. Ama biz ancak başarıya ulaşanların öykülerini öğrenebiliyoruz, çünkü başarısız olanlarınki rayting almıyor.

İşte bu yüzden insanlara çok faydalı olan bu kitapların ilk sayfalarına şöyle bir not yazılmasını öneriyorum.

Bu kitapta anlatılan başarı öyküleri kitapta anlatılan kişilere uygun olsa bile size uygun olmayabilir. Ancak siz kendi hedeflerinizi ve potansiyelinizi tesbit ederek bu kitabı okursanız azami derecede istifade edebilirsiniz.


Konular