Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

İletişiminizin Anlamı Almış Olduğunuz Tepkilerdir

NLP'nin bu kuralını öğrenene kadar ya çok güzel konuşarak karşımdaki insanı etkilemeye çalışıyordum ya da Dale Carnegie'nin metotlarını uygulayarak karşımdaki kişinin ilgilendiği şeylerden bahsediyor ve onun üzerinde iyi bir etki bırakmaya çalışıyordum. Ama asla iletişimde olduğum kişilerin tepkilerini yeterince önemsemiyordum.

İletişimin anlamının almış olduğumuz tepkiler olduğunu anlayınca beden dilini öğrendim ve karşımdaki kişilerin tepkilerini değerlendirmeye başladım. Sonuç mükemmeldi. Artık iletişimde bulunduğum kişinin beden dilinden onun nasıl bir tepki gösterdiğini anlayabiliyordum.

Ayrıca kullandığım kelimelerin değerinin %10, söyleyiş tarzının %30, beden dilimizin ise %60 önemli olduğunu öğrenince, bu konuya daha çok önem vermeye başladım.

Bu konudaki en büyük dersi de küçük kızım Merve'den aldım.

Bir gün Merve'nin bebekleriyle oynuyorduk ve ben sözcüklerimle onun yanında olduğumu hissettirmeye çalışıyordum. Ama kelimeleri söyleyiş tarzını ve beden dilimle bunun aksini yapıyordum. Birden telefon çaldı, gelen önemli bir telefondu ve ben bütün ciddiyetimle telefonda konuştum. Telefondan sonra kızımın bana söylediği şu cümle kafamda şimşek gibi çaktı:

- Baba, telefonla nasıl konuşuyorsan benimle de öyle oyna.

O günden beri kızımla oynarken sözcüklerimle ve beden dilimle kızımın yanında olmaya çalışıyorum.

Dış iletişiminizin çok iyi olmasını istiyorsanız, önce iç iletişiminizi mükemmelleştirmeye çalışmalısınız. Örneğin sabah kalktığınızda kendinizi nasıl hissettiğiniz, akşama kadar sürecek davranışlarınızın bir habercisidir.

Büyük bir öfkeyle çalar saati kapayarak ve "yine Pazartesi sendromu başlıyor" diye güne başlarsanız Mörfi kanunları o gün sizin için işleyecek demektir. Ama sabah kalktığınızda kendinize "bugün benim için hangi fırsatlar var?" diye soruyorsanız, o gün sizin karşınıza birçok fırsat çıkacaktır. Ben 2 yıldır böyle yapıyorum ve her gün karşıma onlarca fırsat çıkıyor. Çünkü şansın hazırlıklı olarak fırsatlarla karşılaşmak olduğuna inanıyorum.

İç iletişimim hep böyle olduğundan dış iletişimim de bundan farklı olmuyor. Yıllarca iletişim kurma konusundaki sıkıntılarım artık tamamen bitti. Artık herkes bana iyi bir iletişimim olduğunu söylüyor.


Konular