Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

Çağrıştırıcı

Yaklaşık bir yıl kadar önceydi. Mecidiyeköy'de İnsan Kaynakları Fuarı'nda bir seminer çıkışında, standlardan birinde "çağrışım" kelimesi dikkatimi çekti. Bu kavram tanıdık bir kavramdı. Anthony Robbins'in "Unlimited Power" isimli kitabını "Sınırsız Güç" adıyla Türkçe'ye çevirirken bireysel gelişimin önemli kavramlarından biri olan "anchor" kavramını uzun uzun düşündükten sonra "çalıştırıcı" olarak Türkçe'leştirmiştim. Bu nedenle "çağrışım" kelimesinin Sınırsız Güç'ten esinlenerek konmuş olabileceğini düşündüm ve içimden bu ismi koyan kişi ya da kişilerle tanışmak istedim. Haklıymışım. O gün, Oğuz Bey'le tanıştım.

Bir amaca adanmanın ne anlama geldiğini ve adanmış bir kişinin neler yapabileceğini, bir çırpıda okunabilen bu kitapla Oğuz Bey, harika bir yaklaşımla anlatıyor. Bu kitap, çikolatayla kaplanmış bir teknoloji kitabıdır. Teknoloji tanım olarak, "herhangi bir iş yapmanın daha kolay yolunu bulmak" demektir. Burada sözünü ettiğimiz teknoloji, daha çok üretme yeteneğine sahip olmak demektir. Üretmek yani bir iş yapabilmek için de enerji gereklidir.

Bu da daha çok zihinsel ya da ruhsal bir enerjidir ve hepimizin içinde vardır. Önemli olan bu enerjiyi açığa çıkartıp kullanabilmektir.

Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir. Benim Oğuz Bey'le tanışmamı sağlayan nedenlere siz de sahipsiniz, çünkü şu anda bu satırları okuyorsunuz. Biraz sonra onbeş milyar taraftara nasıl sahip olunabileceğinin sırları gibi sırların olduğu zevkli bir yolcuğa çıkacaksınız. Kendi adıma bu yolculuktan çok keyif aldım. Sizin de aynı keyfi alacağınıza inanıyor, iyi yolculuklar diliyorum.

Dr. Mehmet Değirmenci
(Sınırsız Güç adlı kitabın çevirmeni)


Konular