Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

Şans, Hazırlıklı Olarak Fırsatlarla Karşılaşmaktır

Birgün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın başkan yardımcısı Hüseyin Erkan, eğitim merkezimize kızını getirdi. Kısa sürede kızındaki olumlu değişiklikleri görerek aynı eğitimi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yapıp yapamayacağımı sordu.

Ben Anthony Robbıns'in kitabından şunu öğrenmiştim:

"Şans hazırlıklı olarak fırsatlarla karşılaşmakta". Bu seminer teklifi benim için büyük bir şanstı. Çünkü ben hazırlıklıydım.

Ben böyle bir semineri yapabileceğimi söyleyince, bir öğle tatilinde İMKB salonunda önce bir tanıtım yaptık. Tanıtım çok beğenildi ve biz İMKB'de eğitime başladık. Bu benim böyle büyük bir kurumdaki ilk eğitimimdi. 20 kişilik ilk gruba yaptığım seminer tam 20 saatti ve açıkçası bu 20 saatin tümünde insanlara neler anlatacağımı düşünerek heyecanlanıyordum.

Seminerimde başkan yardımcısı Hüseyin Bey'in çok yakın ilgisini gördüm. Seminer haftada 2 gün olmak üzere tam bir ay sürdü. Bu zaman zarfında İngiltere Beyin Vakfı Başkanı Tony Buzan'ın Türkiye'ye gelmesi ve Hüseyin Bey'in onun seminerine katılması benim için büyük bir şanstı. Çünkü Tony Buzan da benim seminerde anlattığımı beyin haritalarını anlatıyordu, bu yüzden benim verdiğim bilgilerin değeri daha çok anlaşıldı.

İMKB'deki ilk seminerimin son gününde katılımcıların görüşlerini aldık. Hepsi beni çok sevmişlerdi. Ancak hepsinin bana birkaç tavsiyesi oldu. Çünkü henüz profesyonel olarak böyle bir kurumda böyle bir seminere hazır değildim. Kimi benim bir sunuş teknikleri eğitimine gitmemi önerdi, kimisi biraz daha yönetimle ilgili kitaplar okumamı, kimisi de bir an önce kendi kitabımı çıkarmam gerektiğini söyledi. Ancak "adanmak" denen olayın canlı örneğini kendilerine gösterdiğim için hepsi bana teşekkür ettiler.

Onların eleştirileri çok işime yaradı. Bu eğitimin ardından beş gruba daha eğitim verdim. Aynı hataları bir daha yapmadım. Bana böyle bir imkanı sağlayan başta İMKB Başkan Yardımcısı Hüseyin Erkan'a, aralarında unutulmaz günler geçirdiğim tüm İMKB çalışanlarına, bana gösterdikleri yakın alakadan dolayı teşekkürlerimi sunarken, eğitimi hastalık derecesinde seven Sayın Tuncay Artun'u da burada rahmetle anıyorum.


Konular