Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

Benliğimi Yeniden Bulmak

Şimdi de sizlere denenecek tüm sistemleri denemiş, ancak bir türlü aradığını bulamamış olan Artan Erzurumluoğlu'nun hayatındaki değişiklikleri kendi kaleminden yorumsuz olarak sunuyorum:

Çocukluğumda ve okul yıllarımda çok büyük hederlerim vardı. Sürekli yenilik yapma, çevreme yarar sağlayacak bir şeyler icat etme çabasındayım. Okulda öğrendiğim teorik bilgilerin hayata geçirebileceği, insanların daha mutlu olmalarının sağlanabileceği bir sistem arayışı içerisindeydim.

Değişim ve kendini geliştirme konusunda bir çok kitap okuma ve değişik sistemler denememe rağmen kalıcı ve doğal hiçbir sonuç elde edememiştim. Bu yüzden gerek toplumun öğrettiği gerekse kendi kendime yarattığım sınırlamalar ile bu çabalardan vazgeçtim.

Toplumun bireylere sunduğu hayat oyunun kurallarını oynamaya başladım. Yapmam gereken sadece maskeler takmaktı. İş yerinde verilen emirleri kusursuz yerine getiren işini sonuna kadar takip eden sözde başarılı eleman aile ortamında büyüklerin yetiştiği çevre şartlarına uygun davranan uslu çocuk, arkadaşlarla ilişkilerde birbirleriyle yarışan ve hep kazanması gereken hiçbir konuda geri kalmaması gereken "BEN !.."

Hayatı artık sorgulamıyordum. Başıma gelen olayları olduğu gibi kabul ediyordum. Yani negatif limanlarda demirlemiştim. Ta ki sayın Oğuz Saygın ile bir seminerde karşılaşıncaya kadar. Oğuz Bey daha ilk seminerinde içimizde büyük bir güç olduğu konusunda ikna etti. Fakat önemli olan bu gücün doğru ve gerektiği şekilde kullanılmasıydı. İkinci seminere kadar geçen bir hafta süresinde içimdeki müthiş heyecandan doğru dürüst uyuyamadım. Çünkü bugüne kadar hiçbir kitap, kişi ve sistemde bulamadığım değişimin, daha iyi olmanın, mutlu ve başarılı olmanın anahtarı artık elimdeydi.

Oğuz Bey şu anda okuduğunuz kitapta anlattığı konuları bana çok kısa bir zamanda aktardı. Değişim müthiş bir hızla başladı. Her kural birbirinden kolaydı ve aynı zamanda işe yarıyordu. "Hedefim başarılı olmak, mutlu olmak" demek ile hiçbir şey olmuyordu, eyleme geçilmeliydi. Hemen hedefimi belirleme çalışmalarına başladım.

Sahip olduğum tüm özellikleri göz önüne aldım ve tüm ön yargılarımı bir yana bırakarak gerçekten ne yapmak istediğim konusunda düşünmeye başladım. Hayatımda bu konu hakkında daha önce hiç bu kadar kapsamlı düşünmemiştim. Dört tam gün sonunda karar verdim. "Türkiye'nin en önemli girişimcilerinden biri olacağım." Artık pozitif sulara açılmak için gerekli olan gemiye sahiptim ve bu gemi ileride karşılaşacak fırtınalara karşı donanımlıydı.

Oğuz Bey başarıyı yeniden tanımlamıştı: Başarılı olmak, insanın isteklerini, arzularını, hedeflerini gerçekleştirebilmesi için çaba sarf etmesidir. Önemli olan herhangi bir anda başarılı kabul edilmek değil, insanın kendisini her zaman huzurlu, mutlu, başarılı hissetmesi ve hedeflerine ulaşacak gücü içinde hissetmesidir.

Artık hiçbir olay veya düşünce beni olumsuz etkilemiyor ve hedeflerimi gerçekleştirme arzumdan vazgeçiremiyor. Takmış olduğum maskelerin bir çoğunu çıkartmamı ve tekrar kendi benliğimle bütünleşmemi sağlayan sayın Oğuz Saygın'a çok teşekkür ederken değişime gönül veren herkesin bu kitapta anlatılan kuralları harfiyen uygulayarak içlerindeki gücü dışarı çıkarmalarını ve pozitif sularda bizlerle kucaklaşmalarını canı gönülden dilerim.

Artun Erzurumluoğlu


Konular