Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

3- Hedeflerinizi Yazın. Kalem Aklın Dilidir

Zengin olmayı hedefleyen genç bir üniversite öğrencisi bu konuda kitap yazmış bir yazara gider ve kendisine zengin olmanın yollarını öğretip öğretemeyeceğini sorar. Yazar, bu delikanlıya bunu öğretebileceğini söyler ve ona şu öğütleri verir:

- Bir konuda hedefine odaklanırsan dikkatin o hedefe toplanır ve neticeye gidersin. Hayatını hedef belirlemeden geçirirsen hayatın kararsızlık ve sıkıntıyla dolu geçer. Çünkü o zaman senin için her şey zaman geçirici ve oyalayıcı olmaktan başka bir anlam ifade etmez. Ayrıca çeşitli zorluklar karşısında dayanma gücü bulamazsın.

Hedefin yoksa sahip olduğun potansiyelin hiçbir anlamı yoktur. Barajı olmayan bir akarsuyun suları faydasızca akar gider. Eğer hayatın efendisi olmak istiyorsan hedeflerinin bir listesini yap, bunları bir kağıda dök hatta hayallerinin rengarenk resimlerini çiz.

Delikanlı yazarı dikkatle dinler ve ona şu cevabı verir:

- Hocam bu söyledikleriniz çok güzel, ama hedeflerimi kağıda yazmamın benim için hiçbir anlamı yok. Benim hedeflerim yıllardır aklımda ve sürekli olarak bunları düşünüyorum der.

Yazarın ısrarlarına rağmen delikanlı hedeflerini yazmaya yanaşmaz.

- Peki, der yazar delikanlıya, seni şu yandaki odaya alalım.

Delikanlı yandaki odaya girer ve kapı arkasından kapanır. Odada bir bilgisayar vardır ve ekrandan şöyle bir yazı geçmektedir. "Bu oda bir dakika sonra infilak edecek!"

Delikanlı bu yazıyı görünce paniğe kapılır ve hemen kapıya yönelir, ancak kapı kapalıdır ve bağırmaya başlar. Sesini kimseye duyuramayınca kapıyı tekmeler. Bu sırada ekranda geri sayım başlamıştır. ?59, 58, 57..."

Delikanlının paniği iyiden iyiye artmıştır. Kapı açılmayınca pencerelere doğru koşar, ancak pencerelerde demir parmaklıklar vardır. Bu arada saniyeler "30, 29, 28..." diye geriye doğru ilerlemektedir. Tekrar kapıya yönelir, bütün gücüyle kapıyı yumruklamaya ve avazı çıktığı kadar "İmdat!.." diye bağırmaya başlar. Saniyelerin geri sayımı sürmektedir: "10, 9, 8.." O sırada kapı açılır ve yazar içeri girer.

- Ne oldu evladım ne bu panik? diye sorar.

- Derhal buradan kaçalım! Biraz sonra burası infilak edecek! diye bağırır delikanlı.

Yazar gayet sakin bir şekilde:

- Hayır öyle bir şey yok, nereden çıkardın bunu? diye sorar.

Delikanlı şaşkın bir şekilde bilgisayar ekranını gösterir:

- Ama orada öyle yazıyordu, der.

- Öyle mi?, der yazar. Yazı, demek bu kadar önemli. Öyleyse hadi gel, hedeflerimizi yazmaya başlayalım.

Bu öyküyü okuduktan sonra hedeflerimi yazmaya başladım. Çalışma odama, yatak odasına ve eşimin tamamen karşı çıkmasına rağmen mutfağa astım. Bellek eğitimiyle ilgili bir merkez açmaktı en büyük hedefim. Adını bile koymuştum, bu resmini çizdiğim eğitim merkezinin "Çağrışım Eğitim Merkezi."

Böyle bir yeri açacak ekonomik güce sahip değildim. Ama benim çok iyi bir "NİÇİN" im vardı ve nasıl yapacağımı bulacaktım. Karşımda her gün bu resmi göre göre ona o kadar alışmıştım ki kendimi o merkezin içinde hissetmeye başladım. Hayallerine parasından daha çok önem veren bir sanayici ortak bulunca işler iyice kolaylaştı.

Sıcak bir Ağustos günü. Çağrışım Eğitim Merkezi'nin açılışında, ben bu öyküyü anlatıyordum.


Konular