Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

4) Hastalığınızı Sevin. Onunla Yaşamayı Öğrenin

Bireysel bir gelişim programı olan NLP'nin ülkemizde tanınmaya başlamasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Beyni en etkin şekilde kullanma tekniği olan NLP'nin asıl önemli fonksiyonu insanlara pozitif bakışaçısını kazandırmak.

NLP teknikleriyle davranış ve duyguları değiştirme yeteneğini kazanmak, iç durumunuzu negatiften pozitife çevirmek, zihninizdeki düşünceleri kontrol altına almak ve düşünceleri disipline etmek, zihni karmaşık duygulardan kurtarıp yepyeni ve sağlam kişilik kazanmak, beyninizin nasıl çalıştığını anlamada ustalaşmak, kendi kendinizin terapicisi ve danışmanı olmak, çok kısa bir sürede değişim yeteneği kazanarak yepyeni bir insan olmak mümkün.

Hayata pozitif bakmanın temel kuralı başımıza ne gelirse gelsin bunu kazanç hanemize kaydetmektir. Hatta bu amansız bir hastalık bile olabilir. Ben seminerimde tüm bunların mümkün olabileceğini anlatırken, bu söylediklerimi gerçekten hayatında en mükemmel bir şekilde uygulayan bir öğretmenle karşılaştım. Adı Melek Sevil İrengü idi bu öğretmenin.

"Ben hastalığımı seviyorum, o benim bir parçam, onunla birlikte yaşamayı öğrendim, onunla beraber yaşamak benim yaşam biçimim" diyen birini gördünüz mü?

Melek Öğretmen'i ben seminerlerimden birinde tanıdım. Olumlu düşünmenin ve hayata pozitif bakmanın güzelliklerinden bahsederken. Melek Öğretmen ışıl ışıl parlayan gözleriyle bakarak, anlatmaya başladı:

- Kanseri, 1992 Nisan'ında Hürriyet gazetesindeki Muzaffer Elveren'in yazılarından tanımış. Hayata bağlanmasında, kanserle mücadelesinde Dr. Muzaffer Elveren'in olumlu motivasyonlarının çok etkisi olmuş.

"Muzaffer Bey'den kanserle yaşamanın sırlarını öğrendim. Tıbbî imkanlar ne olursa olsun, en büyük katkının moral olduğunu öğrendim. En son tıbbî imkanlar uygulandığı halde yeterli morale sahip olmayan ve kanserle yaşayabilme becerisini gösteremeyen bir çok insanın ölümüne şahit oldum? diyor Melek Öğretmen.

Hiç durmadan koşturuyor Melek Öğretmen. Toplum yararına çalışarak, gönüllü faaliyetlerde bulunarak yenmeye çalışıyor kanseri. Yarım gününü Milli Eğitim'de görevli olarak geçirirken, mesaisinin diğer yarısında eğitici sosyal faaliyetlerde bulunuyor.

TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele ve Araştırma, Doğal Varlıkları Koruma Vakfı Kadıköy gönüllü temsilcisi ve Erozyon Eğitmeni olarak; anaokullar, ilköğretim ve liselerde çölleşmenin yarattığı sorunlarla ilgili toprağın hayatımızdaki yeri, onsuz yaşamın olamayacağı gerçeğini dialarla anlatmaya, düşünmeye ve alınması gereken önlemlere aktif olarak katılmaya, teşvik etme yolunda uğraş veriyor. Yaz tatilinde gecekondu bölgesi yaz okullarında fahri olarak öğretmenlik yapıyor. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı çalışmalarının da gönüllü adayı, tüm bu çalışmalardan dolayı çok mutlu olduğunu söylüyor Melek Öğretmen.

"Yaşam çok güzel, doğayı sevmek çok güzel, kansere yenilmek istemiyorum. Hayatı dolu dolu sevgiyle yaşamak çok güzel. Kanserle yaşantım yeni bir boyut kazandı. En küçük bir zamanı dahi acele değerlendirme çabasındayım. Olumsuzluklarla zaman kaybetmek istemiyorum, pozitif düşünce, sağlıklı yaşam hayat felsefem oldu," diyor Melek Öğretmen.

1997 yılında Beyoğlu Özel Tarhan Koleji kurucusu merhum Mümtaz Tarhan anısına düzenlenen "İdeal Öğretmen" yarışmasında İstanbul üçüncüsü seçilmiş. Kendisini en çok duygulandıran şey, basının "sevgi dolu yüreği var Melek Öğretmenin" yorumu.

Seminerlerimden birinde tüm katılımcılara bir kitabın tanıtımını yaptım. Adı "Cennet Ülke" idi bu harika kitabın. Kitap, TEMA Vakfi'nın katkıları ile hazırlanmıştı ve asıl önemlisi, yazarı Melek Sevil İrengü idi.


Konular