Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

3) Kimde Görürseniz Mükemmelliği Modelleyin

1970'li yillardan itibaren ABD'den tüm dünyaya yayilan iki büyük akim var. Temel olarak ayni faktörleri baz alan ancak uygulama alanlari farkli olan bu akimlardan sirketlere yönelik uygulananin ismi Benchmarking, kisisel gelisime yönelik olani ise, NLP yani Sinir Dili Programi.

Benchmarking ile NLP'nin mükemmelligin modellenmesi adli programi arasinda müthis bir benzerlik var. Her iki sistemin de önem kazanmasinin sebebi, kolay uygulanabilen ve sonuç veren yöntemler olmalaridir. Benchmarking bir sirketin kendini; rakipleri, diger sektörler ve dis pazarlardaki uygulamalar ile karsilastirip, en iyi uygulamalari örnek alarak, zayif yönlerini gelistirmesi anlamina gelen, bir çesit kiyaslama ve ölçümleme yöntemi.

Benchmarking, günümüzde bir yönetim teknigi olarak kullaniliyor. Ancak insanlar çok eskilerden beri rakipten ögrenme taklit etme ve esinlenme yöntemlerini kullaniyorlar. Örnegin Ford'un kurucusu Henry Ford, yürüyen bant sistemiyle üretimi, bir tanidigini görmek için gittigi mezbahadan esinlenerek gelistirdi. Kasaplarin her birinin hayvanin belirli bir bölümünü keserek, kalanini diger arkadaslarina devrettigini gören Ford, ayni yöntemi otomobil yapiminda da uyguladi, ancak küçük bir degisiklik yapti. Çengellerin üzerinde kaydigi çelik ray yerine, hareketli bir bant sistemi kurdu.

NLP' nin en önemli varsayimlarindan biri olan "Mükemmelligin Modellenmesi"nde söyle bir saptama vardir: Birisi istediginiz sonucu üretmisse, siz de onu ögrenebilirsiniz. Sizce bir boksörün, bir pankreas güresçisinden ögrenecegi bir seyler var midir? Eger bu boksör dünyanin en zeki boksörü ve boksu bir sanat haline getiren Muhammed Ali ise, bir pankreas güresçisinden çok sey ögrenebilir.

Ali'nin ilk profesyonel maçlarindan birisi Louisville'deydi. Maçtan bir kaç gün önce, sporla ilgili yerel bir talk showa katilmisti. Ayni programda, Ali'nin maçindan bir gün sonra güresi oldugu için sehirde bulunan Muhtesem George da vardi.

Ali, kendisine sorulan sorulara oldukça kibar ve klasik yanitlar eriyordu. Bunlar, her zamanki gibi "elimden geleni yapacagim, çok iyi bir maç olacak" türünden yanitlardi. Sonra sunucu, güresçi Muhtesem George'a maçla ilgili bir soru sordu. O da bagirmaya basladi: "Onlari öldürecegim! Cumartesi gecesi Louisville'e kötülük, bela ve siddet getirecegim!.."

Ali maçini yapti ve kazandi. Fakat kendisini izlemeye dört bin seyirci geldigi halde Muhtesem George'a onüç bin kisi geldigini farketti. Iste ondan sonra Ali garip davranislara basladi. Kisa süre içinde rakibini nakavt edecegi raundu tahmin etmeye, rakipleriyle alay etmeye ve ne kadar güzel oldugunu söylemeye basladi. Güres sporunun sovmenligini boks sporuna tasidi. Böylece dünyada seyircisi en çok olan boksör oldu.


Konular