Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

1) Şimdi ve Burada Yaşayın. Mutluluklarınızı Ertelemeyin

İnsan kaynakları uzmanı Sayın İsmail Karasu'nun "İnsan ve Yaşam" adlı harika bir seminerini izledim. Bu seminerde grafik çizerek hayatı dolu dolu yaşamakla ilgili çok güzel şeyler anlattı. Aynı metodları kullanarak ben de kendi hayatımla ilgili bir grafik çizerek, ne zaman hayatı dolu dolu yaşamaya başladığımı anlatacağım:

Üniversite yıllarında tek bir şey vardı, üniversiteyi bitirmek. Okulu bitirdiğim zaman herkesin beni omuzlarına alacağını ve tüm Türkiye'nin beni kutlayacağını hayal ediyordum. Ayrıca okulu bitirince ülkemin tüm dertlerine çareler bulacaktım. Okulu bitirdim, ancak kimse beni omuzlarına almadı; üstelik askerlik gibi bir derdim de ortaya çıktı.

Başarı ve mutluluğu yakalayacağımı ümit ediyordum. Üniversiteyi bitirdikten uzun bir süre sonra kısa dönem er olarak askere gittim. "Tamam," diyordum "artık şu askerliği bir bitireyim, ülkemin tüm dertlerine çareler bulacağım. Ülkem mutlu olacak, ben de mutluluğu ve başarıyı yakalayacağım" diye hayaller kuruyor, mutluluğu askerden sonraya erteliyordum.

Askerden sonra artık tamamdı, mutluluğu ve başarıyı yakalayacaktım. Nişanlıydım ve bu gerçek mutluluk olmalıydı. Ama hayır bir türlü şu mutluluğu tam olarak yakalayamıyordum. Ama bunun sebebini biliyordum, bizim evlenmemiz lazımdı o zaman ne kadar mutlu olacaktık.

İki buçuk yıl nişanlı kaldıktan sonra evlendik, "tamam artık" diyordum, "mutluluğu yakaladım, artık çok başarılı olacağım." Aradan kısa bir süre geçti, ben yine arayışlara başladım. Bir müddet düşündükten sonra bunun çaresini buldum. Eşime dedim ki: "Bak hayatım, eğer bizim bir çocuğumuz olursa çok daha mutlu olacağız ve ben başarıyı yakalayacağım."

Nur topu gibi bir oğlum oldu. Artık bütün mesele halledilmişti ve ben gerçek mutluluğu yakalayacaktım. Sevinçten havalara uçuyordum. Bir zaman sonra arayışlarım yine başladı. Ama bu defa söndü; artık yakalamıştım mutluluğun sırrını. Bizim bir çocuğumuz daha olursa, hele bu da kız olursa, işte o zaman ben artık mutluluğu yakalayacak ve çok başarılı bir insan olacaktım. Ondan sonra hayatı dolu dolu yaşayacaktım. Kızım oldu, artık her şey tamamdı. Bundan sonra gerçek mutluluğu yakalayacaktım. Ama yine öyle olmadı.

Ben hayatımda zigzaglar çizerek mutluluğu arıyordum. İki yıl kadar önce birgün bir kitapta şunları okudum:

"Bizim için en önemli zaman şimdiki zamandır. En önemli yer, şu anda bulunduğumuz yerdir. En önemli kişiler, şu an konuştuğumuz kişilerdir."

Kafamda bir şimşek çaktı ve o akşam zaman kavramını değiştirdim. şöyle düşündüm: Geçmişe dönmek artık mümkün değil, geleceğin neler getireceğini bilemeyiz ve kendi isteğimizle o zamana ulaşamayız. O halde elimizde ne var? Ulaşabileceğimiz şimdiki zaman, sonsuz bir şimdiki zaman. Her şey şimdiki zamanda oluyor. Hayatı dolu dolu yaşamak istiyorsak, şimdiki zamanı çok iyi değerlendirmeliyiz. Şimdiki zamanda dolu dolu yaşarsak, muhtemelen bu gelecek zamanda da dolu dolu yaşayacağımızın işareti olacaktır. Dolu dolu yaşamaya karar verdiğimiz andan, şimdiye kadar olan zamandaki yaşamımız da muhtemelen dolu dolu olacaktır. Her şey bir tek kararımıza bağlı.

İki yıldır hayatımı dolu dolu yaşıyorum, mutluyum ve gelecekteki hayatımı da dolu dolu yaşamak istiyorum.


Konular