Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

3) Soruna Değil, Çözüme Odaklanın

NLP adlı başarının ilmi, insanların kafalarının içinde ne gibi adımlardan geçerek belli bir davranışa vardıklarını ortaya koymaya çalışıyor. NLP beynimizi bir bilgisayara benzetiyor. Beynimizin nasıl programlandığını bulursak, neden belli tepkilere vardığımızı anlamamız mümkün olur. Ayrıca, bu programları değiştirerek yeni ve daha olumlu tepki şekillerine varmak da mümkün.

Bu programı iş hayatında en mükemmel bir şekilde kullanan konuşmacılardan biri Donna Tyson. Spikerlik ve sunuculuk yaptığından konuşmasını çok iyi biliyor ve mükemmel pozitif enerjisini bütün salona yayıyor.

Armada Otel'de yapılan seminerde Donna Tyson'ı izlerken çok keyif aldık ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Kendisi NLP'nin temel kavramlarından biri olan negatif olayların pozitife çevrilmesini en iyi başarabilen bir konuşmacıydı. Şöyle diyordu Donna Tyson:

- Öncelikle sizin çözüme odaklanmanız gerekli, çözüm mutlaka çıkıyor.

Donna Tyson'ın anlattığı bir olay vardı ki, salonda bulunan herkesi çok etkiledi. Hayatının en kötü semineri olabilecek bir semineri, nasıl en başarılı seminer haline getirdiğini şöyle anlattı Donna Tyson:

Bir seminerinde, cafebreak arasını kahve içmek yerine tuvalete giderek değerlendirmek ister Donna Tyson. Ancak döndüğünde tüm salonun süs pus olduğunu ve herkesin önüne baktığını görür ve buna anlam veremez. Seminerine başlamak zorundadır ve ne olduğunu sorar katılımcılara. İçlerinden biri çekine çekine şöyle der Donna Tyson'a:

- şey... siz tuvaletteyken, yaka mikrofonunuz açık kalmış da!

Birden beyninden vurulmuşa döner Donna Tyson. O an ölmek istediğini düşünür. Çünkü tuvaletten yapılan naklen yayın, bir kadın için son derece yüz kızartıcı bir şeydir. O an NLP kuralları gelir aklına Donna Tyson'ın, negatifleri pozitiflere çevirmek ve ne olursa olsun çözüme odaklanmak.

Zor da olsa gülümser ve şöyle der katılımcılara:

- İşte artık benim tuvalette neler yaptığımı hepiniz biliyorsunuz.

Salonda müthiş bir kahkaha tufanı başlar. Herkes güler ve rahatlar.

Bu seminerin kariyerindeki en başarılı seminerlerden biri olduğunu söylüyor Donna Tyson.


Konular