Kitaplar | Konular | Negatif Limanlar'dan Pozitif Sulara

1) İyi Bir Girişimci Olun, Fırsatları Değerlendirin

Beyinden çok mideye yatırım yapanların kazandığı ülkemizde son yıllarda büyük bir savaş yaşanıyor. Lahmacun ile Hamburger arasındaki bu savaşta siz kimi tutuyorsunuz bilmiyorum ama, ben Lahmacunu tutuyorum.

Seminerlerimden birinde. İbrahim Tatlıses'in Lahmacun Lokantalar Zinciri kurmasında ve bunu Amerika'lara kadar taşımasında inanılmaz azmi ile büyük katkısı olan Mehmet Koç adlı genç bir girişimci ile tanıştım. Kendisi telekomünikasyon işleri ile uğraşıyor. Hikayesi şöyle başlıyor genç adamın:

Beyoğlu'nda, bir iş esnasında karnı acıkıyor ve bir lokantada karnını doyurmak istiyor. Tam karşısında uzun süredir merak ettiği bir Tatlıses Lahmacun Lokantası görüyor. Tarlabaşı'ndaki bu lokantaya giren Mehmet Koç, yediği Lahmacunları çok beğeniyor. Çalışanlar içinde en çok yorulanın kasiyer olduğunu görünce "Ben de böyle bir Lokanta açabilir miyim?" diye düşünüyor. Bir çok kişi için bu kadar gözlem yeterlidir. Fakat Mehmet Koç sıradan biri değildi, o ne yapmak istediğini çok iyi biliyordu. Lokantadan merkezdeki müdürün telefonunu aldı ve bir randevu talep etti. Yetkili müdüre kendisinin böyle bir Lokanta açmak istediğini ve bunun mümkün olup olamayacağını sordu. Almış olduğu cevap çok ilginçti: Tatlıses'in beş lokantası vardı ve hepsi kendisine aitti, ayrıca isim hakkı da vermiyordu.

Mehmet Koç'un ısrarlı talepleri karşısında Müdür Bey İbrahim Tatlıses'ten bir randevu alıyor. Film setindeki randevuya birlikte gidiyorlar. Çekim arasında Tatlıses ile görüşen bu genç girişimci, Franchising sistemi ile büyük Lokantalar Zinciri kurulabileceğini ve bu zincirin ilk halkasının da kendisinin olabileceğini anlatıyor.

Ancak İbrahim Tatlıses başlangıçta bu konuya sıcak bakmıyordu, çünkü kendisine ait Lokantalarda kaliteyi sağlamıştı ve kendi kontrolü dışında bu işin aynı kalitede yapılacağından kuşku duymaktaydı. Bu yüzden İbrahim Tatlıses'i ikna etmek kolay olmadı. Ama Mehmet Koç, kararını vermişti ve bu Lokantayı kuracaktı.

Karşısındaki bu genç girişimcinin, ısrarlı ve kararlı oluşundan etkilenen ve onun bu işten vazgeçmeyeceğini anlayan İbrahim Tatlıses, Avukatına ve İşletme Müdürüne gerekli talimatları vererek, Mehmet Koç ile sözleşmeyi imzalamalarını istedi.

Sirkeci garının yanında açılan bu Lokanta Tatlıses'in altıncı, Franchising sisteminin ilk lokantasıydı. Lokanta açıldıktan sonra teknik konularda Mehmet Koç'a çok yardımcı oldular. Onlar da alınacak neticeyi merakla bekliyordu. Beş, altı aylık bir izleme sonucu bu Lokantanın çok başarılı olduğunu gören İbrahim Tatlıses, aynı sistemle yeni Lokantalar açmaya karar verdi. Şu anda Tatlıses'in açılmış 21 Lahmacun Lokantası var. Çok kısa bir süre sonra da Amerika'da ilk şubesini açacak.

Bu zincirin ilk halkası olan Mehmet Koç'a başarısının sırrını sorduğumda bana, babasının küçüklüğünden beri sadece bir tek kelimeyi hiçbir zaman için söylememesini istediğini anlattı.

- Nedir bu kelime? dedim

- Başaramam... kelimesi, dedi

- Peki hiç söyledin mi?

- Hayır! dedi, hiç söylemedim.


Konular