Kitaplar | Konular | Dost Kazanma ve insanlari Etkileme Sanati

5. Karşınızdakilerin Gururunu Korumalarına Yardımcı Olun

Yıllar önce General Elektrik Şirketi, Charles Steinmetz'i müdürlükten uzaklaştırmak gibi çok önemli bir meseleyle karşı karşıyaydı. Steinmetz Elektrikle ilgilendiği zaman bir deha olduğunu göstermiş, ama muhasebe bölümünde bir işe yaramayacak halde olduğu anlaşılmıştı. Kendisi son derece alıngan birisiydi. Şirket onu üzecek bir\hareketten çekiniyordu. Şirketin amacını gerçekleştirmek için bulduğu yol şuydu:

Steinmetz'e bir unvan vermek... Bu şekilde hareket edilmiş, ona: General Elektrik Şirketinin müşavir mühendisi unvanı verilerek muhasebe bölümüne başka birisi tayin edilmişti.

Steinmetz de, Şirketin memurları da memnundular. Çünkü Steinmetz'in gururu korunmuştu. Başkalarının gururunu korumak en önemli, en hayati meseledir. Bunu düşünmemek kadar büyük bir yanlış yoktur.

İşçimizi veya hizmetçimizi değiştirirken bu kuralı aklımızda tutmalıyız.

İşlerin çok olduğu bir dönemde fazla işçi alan bir şirket işleri, azalınca bunları çıkarmak zorunda kalmış ve bir gün geniş ölçüde güvensizlikle karşılaşmıştı. Müessese işlerin arttığı dönemde aldığı işçiyi mevsim sonunda işten çıkarmadan önce şirketin ondan memnun olduğunu, ilk fırsatta yine kendisinden faydalanacaklarını, yaptığı işten memnun olduklarını anlatıyor/ondan sonra işten çıkarıyordu. Bu şekilde davranmak durumu değiştirmişti. Çünkü işten çıkarılan her işçi tekrar aranacağına inanıyor ve tekrar davet edildiğinde seve seve geliyordu.

Büyük insanlar, şahsi başarılarından bahsederek vakit kaybetmeyecek kadar büyüktürler.

Asırlarca devam eden düşmanlıktan sonra, Türkler düşmanlarını yurtlarından çıkarmak istediler.

Mustafa Kemal, askerlerine hitaben "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri"

dedi ve bugünkü tarihin en müthiş savaşlarından birisi gerçekleşti. Türkler savaşı kazanmış ve yunan generalleri Trikopis ile Dionis teslim olmak zorunda kalmışlardı. Bütün halk onları nefretle karşılarken Mustafa Kemal, düşmanlarına mağlubiyetlerini hatırlatmayacak şekilde karşıladı.

- Buyrun! Yorgun olmalısınız! demiş ve savaş hakkında konuştuktan sonra onlara:

"Savaş, öyle bir oyundur ki, hazan en kudretli insanları bile yıkar." demişti.

Mustafa Kemal, zaferin en zevkli dakikasında düşmanlarının gururunu koruyarak, bu kuralı düşünmüştü. Beşinci kural şudur:

Karşınızdakinin gururunu koruyunuz.


Konular