Kitaplar | Konular | Dost Kazanma ve insanlari Etkileme Sanati

6. Mutlu Olmak İstiyorsanız Şunu Uygulamalısınız

Damrosch. Amerika'nın en büyük hatiplerinden ve Cumhurbaşkanı adaylarından olan James Raine?nin kızı ile evlenmişti. Evlilikleri mutlu bir şekilde geçiyordu.

Bunun sırrı neydi?

Bayan Damrosch diyor ki: "İyi bir eş seçtikten sonra en önemli nokta, evlilik hayatında erkeğe saygı göstermektir. Genç kadınlar yabancılara gösterdikleri saygı ve nezaketi kocalarına gösterseler durum çok daha değişik olur. "

Mesela "Hay Allah cezanı versin, yine mi aynı hikayeleri anlatacaksın" gibi sözleri bir yabancıya söylemeyiz. İzin almadan başkasının mektubuna, cüzdanına el sürmeyiz. Ne tuhaftır ki, bütün bunları ailemize, yakınlarımıza rahatlıkla yaparız.

Oliver Holmes, otoriter bir insan olmasına rağmen, evinde bunun tam aksi bir durumda bulunuyordu. Sıkıntılı durumlarda bile bunları ailesinden saklar, meseleleri kendisi çözümleyerek ev halkından kimseyi rahatsız etmemeye çalışırdı.

Hollanda'da eve girmeden önce ayakkabılar çıkarılır. Bu sıkıntıların kapının önünde bırakıldığı anlamında gelir.

Müşteriye sert bir söz söylemeyi düşünmeyen insanlar, nedense aynı şeyi hayat arkadaşları olan karılarından esirgerler. Oysa evlilik hayatı, insanların mutluluğu bakımından, başka her şeyden daha önemli ve hayati bir öneme sahiptir.

Dorothy Dix şöyle diyor: "Eğer doğumla ölüm olaylarını evlenmeyle karşılaştırırsak bunların evlilik kadar önemli olmadıklarını görürüz."

Hiçbir kadın kocasının mesleğinde başarılı olmak için gösterdiği ilgiyi evine karşı göstermemesinin nedenini anlayamaz. Oysa erkek için hayatından memnun olan bir kadına sahip olmak milyonlarca dolar kazanmaktan daha önemlidir. Ne yazık ki, yüz erkekten birisi bile buna önem vermez; evlilik hayatında da başarılı olamazlar. Bütün erkekler karısına her işi yaptırabileceğini ve onun bunu seve seve yapacağını bilir. Kadının bütün beklentisi sevgi ve takdirdir. Karısına güler yüz göstermeyen, onun halini hatırını sormayan erkek, karısının huysuzluklarını, kürk, manto, mücevher ve otomobil isteklerini karşısında bulur. İşte erkek bu ilgiyi göstermelidir.

O halde aile hayatınızda mutlu olmak için altıncı kural şudur:

Karınıza sevgi ve saygı gösteriniz


Konular