Kitaplar | Konular | Dost Kazanma ve insanlari Etkileme Sanati

10. Herkesin Hoşuna Gidecek Hitap Şekli

(jesse'in oturduğu yere yakın bir yerde oturuyordum. Jesse'nin karısı, kocasının trenleri nasıl soyduğunu, banka soyduktan sonra eline geçen paralan, komşu çiftliklerin borçtan kurtulması için nasıl verdiğini anlattı.

Büyük bir ihtimalle Jesse James kendisini Crowley, Al Kapon gibi bir idealist zannediyordu.

Karşılaştığınız insanlar, hatta aynaya baktığınızda gördüğünüz kişi bile, kendisine derin bir saygı besler ve başkalarının da bu saygıya katılmalarını ister.

Lord Northcliffe bir gün gazetede sevmediği bir resminin basılması üzerine gazete sahibine bir mektup yazdı. Northcliffe'in gazete sahibine yazdığı mektupta ne yazdığını tahmin edebilirsiniz. Mektubunda "Bu resmi bir daha yayınlamayın. Çünkü bu resmi sevmiyorum" mu dediğini zannediyorsunuz? Hayır, başka bir yol denedi ve "Bir daha bu resmi yayınlamayınız. Çünkü annem bu resimden hiç hoşlanmıyor" dedi.

Rockfeller'in oğlu, gazetelerin çocuklarına ait resimleri yayınlamalarını durdurmak için, O da böyle davranmıştı. "Çocuklarıma ait bu resimleri yayınlamayın" demedi, aksine "Siz de çocuk sahibisiniz. Küçüklere gerektiğinden çok şöhret sağlamanın iyi olmadığını kabul edersiniz." demişti.

Fakir bir çocuk olan Cyrus H. K. Curtis, Saturday Evening Post ve Ladies Hom Journal gazetelerinin sahibi olarak işe başladığı zaman yazarlarına diğer gazeteler kadar para verebilecek durumda değildi. "Küçük Kadınlar" isimli eserin yazarı Louis May Alcott'u gazetesine yazı yazması için ikna etmişti. Bunu, onun yardım etmekten hoşlandığı bir hayır kurumuna yüz dolar yardım ederek sağlamıştı.

Bu türlü hareket Northcliffe, Rockefeller veya ünlü bir yazar için doğru olabilir. Bunu bana borcu olan insanlara anlatmak oldukça zor, diye düşünebilirsiniz.

Her durumda bunun fayda sağlamayacağı doğru olabilir. Şayet aldığınız sonuçlardan memnunsanız değiştirmenize gerek yok. Ama memnun değilseniz, neden bunu bir kere denemiyorsunuz?

O halde insanları kendi düşündüğünüz gibi düşünmesini sağlamanın onuncu kuralı şudur:

İnsanların hassas duygularına hitap ediniz.


Konular