Kitaplar | Konular | Dost Kazanma ve insanlari Etkileme Sanati

7. İnsanlara Önem Verin

postlarımdan Bayan Ernest Gent bir gün hizmetçi tutmuş ve pazartesi günü işe başlamasını söylemiş, ayrıca onun daha önce çalıştığı yere telefon etmişti. Kızın hakkındaki bilgiler pek iyi değildi. Kız işe başladıktan sonra Bayan Gent onu yanına çağırarak anlattı:

- Nelli! Senin önceden çalıştığın yerle konuştum. Senin namuslu, dürüst birisi olduğunu, iyi yemek pişirdiğini, çocuklara iyi baktığını anlattı. Ama temizliğe pek önem vermediğini ilave etti. Ben bu son ifadeye inanmadım. Çünkü sen üzerine temiz elbiseler giyen birisisin ve bütün evi de bu şekilde temiz tutacağına ve seninle anlaşacağımıza inanıyorum.

Bayanın söyledikleri doğru çıktı, ikisi çok iyi anlaşıyorlardı. Bayan Gent'in ona olan güvenini sarsmamak için çok iyi çalışıyor ve evi çok temiz tutuyordu.

Baldwin lokomotif Fabrikalarının müdürü Samuel Wauclain şöyle diyor: "Bir insanın saygısını kazanırsanız, onu kolaylıkla yönetebilirsiniz Ona bu özelliğinden dolayı saygı gösterdiğinizi hıssettirirsenız durum çok daha değişik olur."

Shakespeare: "Hiçbir özelliğiniz yoksa bile varmış gibi davranın' demişti. Karşınızdaki insana da geliştirmesini istediğiniz özelliklere sahip olduğunu hissettirmek iyi sonuçlar ortaya koyar.

"Maeterlinck ile geçen hayatım" isimli kitabında Georgette Leblanc, kaba bir Belçikalı kızın nasıl değiştiğini anlatıyor:

"Yemeklerimi yakındaki bir otelde çalışan hizmetçi bir kız getirirdi. Ona bulaşıkçı Mary diyorlardı. Çünkü işe bulaşık yıkayarak başlamıştı. Bir gün bana yine yemek getirdiğinde kendisine dedim ki:

- Mary! Senin içinde ne hazineler gizli. Farkında mısın? Heyecanını belli etmemeye çalışan Mary, bir an durakladı. Sonra tabağı masanın üstüne bırakıp giderken:

- Madam söyledi, başkası söyleseydi inanmazdım.

Kendisinin çok kıymetli özelliklere sahip olduğuna inanan Mary kendisine çok dikkat etmeye başladı. Adeta sönmeye başlayan gençliği yeniden canlandı.

"İki ay sonra buradan ayrılıyordum. Ayrılmadan önce Mary'nin aşçının yeğeni ile evlenmek üzere olduğunu kendisinden öğrendim. Mary bana:

- Artık hanım oluyorum! dedi ve ekledi.

- Size çok teşekkür ederim!

Bir küçük cümle kızın bütün hayatını değiştirmişti.

Sing Sing hapishanesinin müdürü Lawes diyor ki: "Baştan çıkmış bir insanı yola getirmek için ona namuslu insan gibi davranmak gerekir. Onun bu şekilde olduğunu kabul ederseniz, bu şekilde davranmak onun o kadar hoşuna gider ki bu davranışa karşılık vermek ister, bir başkasının gösterdiği güven ona gurur verir."

Demek ki, başkalarının hareketleri üzerinde etkili olmak ve onları gücendirmeden etkilemek isterseniz yedinci kural şudur:

İnsanlara sahip olmakla gurur duyacakları itibarı veriniz ve bunu yaşamaları için imkan hazırlayın.


Konular