Kitaplar | Konular | Dost Kazanma ve insanlari Etkileme Sanati

4. Herkesi Mutlu Etmenin En Kolay Yolu

Los Angeles'de Aile Münasebetleri Enstitüsü direktoru olan Paul Popence diyor ki: "Erkeklerin çoğu eşlerini seçerlerken sorumluluk taşıyacak bir idareci değil, gururlarını okşayacak karakterde bir kadın olmalarını isterler."

Erkekler kadınların güzel giyinme konusundaki çabaları hakkındaki takdirlerini daima belirtmelidirler. Bütün erkekler kadınların giyime ne kadar önem verdiklerini daha önce biliyorlarsa, unuturlar. Mesela yolda tanıdığınız yürüyen bir erkekle kadın karşıdan gelen bir çiftle karşılaştıkları zaman kadın erkeğe nadiren bakar, daha çok kadının giysisini incelemeye çalışır.

Büyük annem birkaç sene önce doksan sekiz yaşında öldü. Ölümünden kısa bir süre önce kendisine gençliğinde çekilmiş kendi fotoğrafını gösterdik. Gözleri çok iyi görmüyordu. Bize sorduğu tek soru şuydu: "Nasıl elbise giymişim?" Düşünün. Bir asra yakın yaşayan ve hafıza zayıflığından kendi kızlarını bile tanıyamayan bu kadın gençliğinde giymiş olduğu elbiseyle ilgileniyor.

Bu satırları okuyan erkekler beş sene önce giydikleri elbiseleri hatırlamadıkları gibi hatırlamak için bir istek de duymazlar. Fransızlar erkek çocuklarına davette kadınlara elbiselerinin ne kadar güzel olduğunu bir defa değil, bir çok kereler söylemesini öğretirler.

Kâğıtlarım arasında, bir gazete parçası vardır. Bu parçada küçük bir hikaye anlatılıyor:

Bir çiftçi kadın işinden yorgun argın eve dönen kocasının önüne bir yığın saman koymuş. Kocası buna kızmış: Kadın da:

- Ne kızıyorsun, demiş, farkına varmayacağını zannettim! Yirmi senedir yemek pişiriyorum. Ağzından bir kez saman yemediğine dair kelime duymadım.

Hollywood'da evlilik hiçbir şirketin sigorta edemeyeceği bir baht işidir. Ama orada Warner Baxterlerin evliliği mutluluk numunesi teşkil ediyor. Bayan Baxter ile evlenmeye karar verdiği zaman sahne hayatını bırakmıştı. Evlendikten sonra sahneyi bırakması, mutluluğunu hiç bozmadı. Kocası diyor ki: "Karım sahnede alkışlanıyordu. Ama benim kendisini daima alkışladığımı ve O'nu sevdiğimi hissediyordu."

Siz de mutlu olmak istiyorsanız. Dördüncü kural şudur: Samimi takdir duygularınızı belirtin.


Konular