Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Kitaplık > Saban Kuzgun > Dört Incil Farkliliklari ve Celiskileri > 9) Muharref İncillere Göre Hz. İsa'nın Suyu Şaraba Çevirmesi

9) Muharref İncillere Göre Hz. İsa'nın Suyu Şaraba Çevirmesi

Sinoptik İndilerde bulunmayan ve sadece Yuhanna İncilinde anlatılan bir mucize de, Hz.Isa'nın, bir düğünde düğün sahibinin şarabının bitmesi üzerine küplere su doldurta-rak onları bir anda şaraba çevirmesi hikayesidir. Yuhanna'ya göre, HzJsa öğrencileri ile beraber Kana şehrinde bir düğüne davet edilir, düğünde annesi Meryem de hazır bulunmaktadır. Bir ara düğün sahibinin misafirlere ikram ettiği şarap biter. Bunun üzerine Hz. isa'nın annesi Meryem ona, "Şarapları yok" der. Bu sözle herhalde oğlundan düğün sahibine yardım etmesini ve mucize göstermesini istemiş olmalı ki, Hz.İsa annesine " Kadın, benden sana ne? Saatim daha gelmedi." diye cevap verir. Yani bîr nevi annesini azarlar, ama nedense yine orada bulunan hizmetçilere küpleri su ile doldurmalarını emreder. Küplere doldurulan sular, o anda şarap olur ve misafirlere ikram edilir. Bir mucize ile suyu şaraba çeviren Hz.îsa, bu mucizesi ile öyle kaliteli bir şarap üretir ki, düğündeki bazı misafirler, bu şarabın düğünün başında ikram edilen şaraptan daha kaliteli olduğunu itiraf ederler(152).


Yuhanna'nın naklettiği bu olay, acaba bir mucize mi, yoksa bir kötülük ve günah mı? Çünkü mucizede insanların hayrına olan bir şeyin ortaya konması gerekir. Halbuki Hz.İsa burada suyu şaraba çevirmek suretiyle alkollü içki üretmekte ve insanların zararına hareket etmiş olmaktadır. Bu hadisenin


151) ffitalvı Mukaddes, AtoBa, 8: 23-26 ;Mırfoj, 4:35-41 ; Laka, 8 :22-25


152) Kitab-ı Mukaddes, Yuhanna, 2: 1-10


jyice tetkiki neticesinde, aslında Hz.İsa'ya nisbet edilmesi mümkün olmayan şu noktalan tesbit ediyoruz :


1- Hz.Isa ve öğrencileri, şarap ikram edilen bir düğüne gitmişlerdir. Alkoliklerin çokça bulunduğu, herkesin şarap içerek sarhoş olduğu bir toplantıya Hz. İsa ne diye katılıyor ve orada bulunmaktan ne fayda umuyor?


2- Hz. îsa ve öğrencileri böyle bir toplantıya katıldıklarına göre herhalde burada şarap da içmiş olmalıdırlar. Zaten İndilerin diğer bölümlerinde onun düğünlere gidip şarap içtiği, dolayası ile insanların kendisine "ayyaş" dediklerine dair ifadeler de yer almaktadır.


3 - Hz. İsa'nın annesi düğüne iştirak etmiş, oğlundan şarap üretmesini istemiştir. Burada Hz.îsa'mn, annesinin bu isteğine verdiği cevap çok kırıcıdır, adeta annesine hakaret ermiştir, ama nedense yine onun isteğini yerine getirmiştir.


4- Alkollü içkiler ve özellikle şarap, insanlara zarar veren bir şey olduğu halde Hz.îsa, insanların sarhoşluklarını arttırmak için suyu şaraba çevirmektedir. Bu, onun tebliğ görevinin özü ile bağdaşır mı? Hz.Isa'nın gösterdiği bu mucizede onun tebliğine yardımcı olacak ne vardır?


Yuhanna'nın, Kana düğününde mucize yaratan bir kişi olarak takdim ettiği Hz.İsa, bu takdime göre aslında, şarap içilen, sarhoşlann kendinden geçtiği, kadın erkek herkesin beraber oturduğu bir yere gitmiş ve orada muhtemelen şarap içerek sarhoş olmuş, bunlara ilâveten şarap bitince suyu şaraba çevirerek oradakilerin daha fazla içki içmesini ve sızmasını temin etmiş bir İnsan görünümündedir. Bu hal, bir ilâh İçin değil, herhangi bir salih insan için dahi uygun olmadığı halde, Yuhanna, Hz.İsa'yı bu şekilde takdim ediyor. İlâhî vahiy ile hatasız yazılmış olan İndilerde bu ifadeler yer alabiliyor.


256


257
Saban Kuzgun - www.ihya.org - Dört Incil Farkliliklari ve Celiskileri


Eserin yazarı Saban KuzgunEser: Dört Incil Farkliliklari ve Celiskileri

03.11.2009 tarihinden beri 7946 defa okundu. Son gösterim: 18.07.2019 - 10:46

Kitaplardan Konular

· a- Muharref İncillerde Hz.Isa'nın Nesebi Konusunda Görülen Çelişkiler
· 1- KELİMENİN MENŞEİ
· 3- KİLİSE TARAFINDAN SAHTE (APOKRİF) SAYILAN İNCÎLLER
· b- Muharref Dört İncillerde Geçen Hz.İsa'run Mucizeleri
· A - KlTAB-I MUKADDES SÖZÜNÜN ANLAMI
· 9) Muharref İncillere Göre Hz. İsa'nın Suyu Şaraba Çevirmesi
· 2- DÖRT İNCİLİN YAZARLARI
· 4- DÖRT İNCİLİN ELDE MEVCUT EN ESKİ NÜSHALARI
· 1) Hz.îsa'nın Gençliği Hakkında indilerde Bilgi Olmayışı
· 5 - HRISTİYAN BATI DÜNYASINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber