Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Kitaplık > Saban Kuzgun > Dört Incil Farkliliklari ve Celiskileri > 1) Muharref İncillere Göre Hz. İsa'nın Hastaları Tedavi Etmesi

1) Muharref İncillere Göre Hz. İsa'nın Hastaları Tedavi Etmesi

Dört İncilde Hz.İsa'nın göstermiş olduğu söylenen mucizelerden en önemlisi, hastalan tedavi etme mucizesidir. indilerde, genellikle tedavi edilen hastalıkların cinlerle irtibatı olduğu söylenir, dolayısı ile zaman zaman tedavi mudzesi ile cinleri kovma mucizesi birbirine karışır.


Muharref İndilere göre Hz.İsa'nın tedavi ettiği hastalıkların başında cüzzam hastalığı gelmektedir. O dönemde Filistin ve çevresinde tedavisi tıbbî yollarla imkânsız, amansız bir hastalık olan cüzzam hastalığını tedavi eden HzJsa, bu yolla mucize göstererek insanlan kendisine iman etmeye çağırıyor-du(109). Hz.Isa'nın iyi ettiği diğer hastalıklar, inme hastalığı (felç), sıtma vb. hastalıklardır (110). O, dağdan inip Keferhna-hum'a gelince, Petrus'un evine giderek onun sıtmalı kaynanasını tedavi etmiştir(lll). Ayrıca o, kadınların akınn hastalığını (112), körlüğü, sağırlığı ve dilsizliği (113) tedavi etmiştir.


109) Kita.-ı Mukaddes, Matta, 8 :l-4


110) Kitab-ı Mukaddes, Luka,7:l-I0


111) Kitab-ı Mukaddes, Marko$,\ :29-34


112) Kitab-ı Mukaddes, Matta, 9:20-22


113) Kitab-ı Mukaddes, Matta, 9 -.21-29


229


İndilere göre dilsizliğin asıl sebebi, hastanın vücuduna bir cinin girmiş olmasıdır(114). Hz.lsa, dilsizin vücudundan cini kovunca hasta hemen konuşmaya başlamıştır(115). Yine o, hem dilsiz, hem sağır bir hastayı, vücudundaki cinleri çıkararak tedavi etmiştir(116). Hz.lsa Saralı hastalan da tedavi etmiştir(117). Yine burada sara hastalığının sebebi, hastanın vücuduna giren bir cin olmaktadır{118).


Hz. isa'nın tedavi ettiği hastalar arasında onsekiz yıldır vücudunda hastalık ruhu (muhtemelen cini) bulunan iki büklüm olmuş (bel fıtığı) bir kadın da yer almaktadır(119). Muharref İndilere göre o, kötürüm hastalığını tedavi ettiği gibi (120), vücudu su toplamış bir hastayı da iyi etmiştir (121).


Hz.İsa taraftndan mudze göstermek üzere tedavi edilen hastalıkların sebepleri hakkında İndilerde fazla bilgi yoktur. Sebep olarak sadece cinler gösterilmiştir. Incillere^göre, sara, ^ağırlık, dilsizlik, körlük,


_ r. Bütün bu tür hastalıklara yakalanan


^


kimseler, cinlerin tasallutuna uğramış kabul edilmiş ve Hz. Isa, onların vücudundan cinleri kovarak onları iyi ermiştir.


Hz. İsa'nın hastalan nasıl tedavi ettiği hususunda İndiler arasında çelişkiler


114) Kitab-ı Mukaddes, Matta, 9: 32 - 33


115} Kirab-ı Mukaddes, Malta. 12 : 13-14


116) Kitabı Mukaddes, Markos, 3 : 20-25


117) Kitab-ı Mukaddes, Luka, 9: 37-45


i 18) Kitab-ı Mukaddes, Markos, 7: 31-35


119) Kitab-ı Mukaddes, Luka, 13:10-13


120) Kifab-ı Mukaddes, taka, 14: 1-4


121) Kilab-ı Mukaddes, Yııhanna,5:1-10


yapıldığı yazılı iken, diğer İndide Hz. İsa'nın^a^ıııjTastayj_eIle itemâİLJedejek jyi ettiği haber venlmektejjir^esela Petrus'un kaynanasını Hz.İsa, Matta'ya göre eli ile temas ederek İyi etmiştir. Luka'ya göre ise isa'nın tedavisi el teması ile olmamıştır, o, Petrus'un kaynanasının başına gelmiş ve hastalığı a-zarlayarak onu kadının vücudundan kovmusrur(122).


Muharref İndilere göre Hz.îsa, hastalan bazen eli ile temas etmek, bazen bir söz söylemek, bazen çamur veya tükürük gibi ilkel tedavi araçları kullanmak sureti ile tedavi etmiştir. O, bazen hastalanıl ayaklarına giderken veya hastalar kendi ayağına getirilirken, bazen da hastalar yanında olmadan uzaktan tedavi yapmıştır. Bihassa onun sağır ve dilsizleri tedavi ediş şekli çok entresandır. Hz Isa, sağırian tedavi etmek için onların kulaklarına parmaklarını sokuyor, dilsizleri iyi etmek için onların dillerine tükürdükten sonra eli İle dillerine dokunuyor. Hzjsa'nın körleri tedavi ediş şekli hakkında indilerde farklı rivayetler vardır. Matta'da anlatıldığına göre Hz.lsa, kör olan göze dokunuyor ve göz hemen İyileşiyor. Markos'a göre ise HzJsa, önce kör gözün üzerine tükürüyor, sonra ellerini hastanın gözleri üzerine koyuyor ve hemen hastanın gözleri açılıyor. Yuhanna'ya gelince, bu indide körlerin tedavi şekli çok daha değişik bir şekilde anlatılıyor. Bu İncile göre körleri tedavi etmek için Hz.lsa, önce yere tükürüyor, bu tükürükle yerde çamur yapıyor, sonra çamuru hastanın gözlerine sürüyor, en sonunda gözüne çamur sürdüğü hastayı bir havuza gönderip orada yıkanmasını söylüyor, hasta havuzda yıkanınca hemen gözleri açılıyor(123).


Dört İncile göre Hz.îsa, genellikle kendi elleri ile temas ederek hastalarını tedavi eder, ancak bazen hastaların ken-


122) Kitab-ı Mukaddes, Laka,4 r38-39 ; Matta, 8 :I4-17


123) Kitab-ı Mukaddes, Matla. 9:29 ;Markos, S: 23; Yuhanna, 9 ;6


230


231


dileri gelip ona temas etmek sureti İle tedavi olmaktadırlar. Akıntısı olan kadının, kalabalığın arasına karışıp Hz.tsa'ya yaklaşması ve ona dokunduktan sonra hemen iyileşmesi buna bir örnek teşkil eder. Hz.İsa'nın bu yolla hastalan iyi ettiği öylesine yaygındır ki, bir yere gidince iyi olmak İsteyen hastalar, civar köy ve kentlerden gelerek onun geçeceği yerlerde yolların kıyılarına diziliyorlar. Hz. Isa bu yoldan geçerken ona yalvararak kendisine dokunmak suretiyle tedavi olmak istediklerini söylüyorlar. Hz.îsa onlara gerekli izni verince, bütün hastalar ona dokunuyorlar ve hemen iyileşiyorlar(124). Bu toplu tedavi şekli oluyor.


Dört İncilin hiçbirinde Hz.İsa'nın, hastaları tedavi için normal tıbbî yollara başvurduğu haber verilmiyor. Ayrıca indilerde Hzjsa ile irtibatlı olmaksızın tıbbî tedaviden bahseden ve tedavi formülleri veren hiçbir pasaj yoktur.
Saban Kuzgun - www.ihya.org - Dört Incil Farkliliklari ve Celiskileri


Eserin yazarı Saban KuzgunEser: Dört Incil Farkliliklari ve Celiskileri

03.11.2009 tarihinden beri 3921 defa okundu. Son gösterim: 18.07.2019 - 07:51

Kitaplardan Konular

· 13) Muharref İnciller ve Komünizm
· g- Hz İsa'nın Tutuklanma Gecesinde Meydana Gelen Hadiseler ile ilgili Olarak Görülen Çelişkiler
· 12) Muharref İncillere Göre Hz.Isa'nın Sözlerinde Servet Düşmanlığı ve Tembellik
· 3) Muharref İncillere Göre Gelecekte Olacağını Haber Verdiği Hadiseler
· 1) Hz.îsa'nın Gençliği Hakkında indilerde Bilgi Olmayışı
· 6) Muharref incillere Göre Hz.isa'nm İnsanı, Kendi Bedenine Eziyet Etmeye Teşvik etmesi
· j- Muharref încillerde Hz.îsa'nın Kendi Nefsi için Şehadeti Konusunda Görülen Çalişkiler
· 5 - HRISTİYAN BATI DÜNYASINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
· 4- DÖRT İNCİLİN ELDE MEVCUT EN ESKİ NÜSHALARI
· 2 - MİLAT ÖNCESİ YÜZYILLARDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber