Kitaplar | Konular | Muhtasar Ilmihal

   Bazı Dualar

Sabahleyin evden çikarken okunur:

بِسْمِ اللهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللهِ لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ?Bismillâhi tevekkeltü alellâah lâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym.?

Sabahlari, bilhassa çarsi ve pazarda okunur:

لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ يُحْيِى وَيُمِيتُ وَهُوَ حَىٌّ لاَ يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ?Lâa ilâahe illellâahü vahdehüü lâa seriyke leh lehü'lmülkü ve lehü'l-hamdü yuhyii ve yümiytü ve hüve hayyün lâa yemüütü biyedihi'l-hayr ve hüve alâ külli sey'in kadiyr.?

Mânâsi:

?Allâh'dan baska hiçbir ilah yoktur. Ancak tek o vardir. Onun ortagi yoktur. Öldürür ve diriltir. O diridir, ölmez. Hayir, onun yed-i kudretindedir. O, her seye kaadirdir.?

Bu duâ her sabah 11 defa okunur. Çarsiya çikarken, yollarda, sokaklarda her yerde okunur. Peygamber Efendimiz: ?Bunu okuyana Cenâb-i Hakk bir milyon hasene verir, bir milyon günahini siler, derecesini de bir milyon yükseltir? buyurmuslardir. Okuyan mü'minin imâni tazelenmis olur. Bu duâ sefâat-i Resûlüllâh'a en büyük vesiledir.سُبْحَانَ اللهِ مِلْئَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ?Sübhâanellâahi mil'elmiizâan ve müntehe'l-ilmi ve meblegarrizâ vezinetel-ars.?

Mânâsi:

?Allâh'i mîzanin dolusunca, ilmin nihâyetince, rizâsi büyüklügünce ve Ars'in agirliginca tesbih ederim.?

Bu duâ sabah ve aksam üç defa okunur. Ömürünün uzun ve mes'ud olmasi, imanla ölmek, kabir azabindan kurtulmak, sirat köprüsünden geçmek ve Cennet'e vâsil olmaya vesile olur.


Konular